Kao što kod izbora automobila postoje različite vrste motora i paketa opreme, tako i kod izbora uređaja za TIG zavarivanje možete birati između različitih razina mogućnosti i specijalnih funkcija. Izbor je širok – od multiprocesnih uređaja za zavarivanje s osnovnim TIG funkcijama do visokokvalitetnih TIG uređaja s mnoštvom podesivih parametara. Dostupne funkcije i njihovo podešavanje uvelike je uvjetovano osnovnim materijalom koji se zavaruje.
TIG uređaji dolaze u raznim varijantama. Od onih jednostavnijih i prijenosnih do profesionalnih uređaja, sigurno ćete pronaći onaj pravi za vaše potrebe.
TIG UREĐAJI ZA ZAVARIVANJE S IZMJENIČNOM STRUJOM
Kod svih profesionalnih TIG uređaja jedno je zajedničko – uspostava električnog luka visokom frekvencijom smatra se standardom. Zavarivanje istosmjernom strujom negativnog polariteta (DC-) koristi se kod većine materijala od čelika do nehrđajućeg čelika.
Zavarivanje nehrđajućeg čelik
Ali kod zavarivanja aluminija situacija je nešto drugačija. Ovaj iznimno lagani metal za zavarivanje uvjetuje izmjeničnu struju (AC) za razbijanje površinskog sloja oksida, čija je točka taljenja preko 2000 °C.
Kada je elektroda na negativnom polu dolazi do unosa topline i penetracije u osnovni materijal. Kada elektroda prelazi na pozitivni pol dolazi do tzv. čišćenja sloja oksida što u sljedećoj negativnoj fazi ponovno omogućuje penetraciju na tom mjestu.
TIG UREĐAJI ZA ZAVARIVANJE I OBRATNI
POLARITET PALJENJA
Izmjenična struja omogućuje i druge prednosti, kod zavarivanja istosmjernom strujom, točnije vrlo kratko prilikom paljenja elektroda, ona je na pozitivnom polu što za posljedicu ima višu temperaturu i uspostavu stabilnijeg električnog luka. Nakon što je luk uspostavljen polaritet se vraća na negativni i proces se normalno nastavlja dalje. Ova funkcija smanjuje pregrijavanje i mogućnost oštećenja elektrode.
Obratni polaritet paljenja kod automatiziranog TIG zavarivanja
Funkcija je posebno korisna kod automatiziranih procesa gdje nije moguća konstantna kontrola procesa zavarivanja.
IMPULSNO TIG ZAVARIVANJE
Dok se kod zavarivanja izmjeničnom strujom pozitivni i negativni pol izmjenjuju u sinusnom obliku, impulsno zavarivanje mijenja jačinu struje. Osnovna niža struja izmjenjuje se s višom impulsnom strujom što za posljedicu ima manji unos topline za vrijeme osnovne struje. Smanjeni unos topline olakšava zavarivanje u neprirodnim položajima, ali i kod automatiziranih procesa i manjih debljina materijala.
Izmjenom frekvencije može se utjecati na izgled zavara i brzinu doziranja dodatnog materijala
Povrh svega impulsnim zavarivanjem može se vidno poboljšati estetika zavara jer se dodatni materijal uvijek dodaje u fazi više struje kada dolazi do penetracije u materijal. Ovisno o frekvenciji i uz jednolično kretanje ruke ili automata dobiva se „ljuskasti“ izgled zavara.
TAC
FUNKCIJA ZA PRIPAJANJE („heftanje“)
Pouzdano pripajanje osnovnog materijala predstavlja izazov kod TIG zavarivanja bilo da se radi o sučeonom ili kutnom spoju, a posebno kod preklopnih spojeva sa zazorom. Što je materijal tanji, to je pripajanje teže jer raste mogućnost pretaljivanja materijala što rezultira troškom. Razlog tome je što se na mjestu pripajanja stvaraju dvije taline koje se međusobno udaljavaju. Rješenje? TAC funkcija!
Vrijeme pripajanja je skraćeno = unos topline je manji
Kod istosmjernog zavarivanja TAC funkcija u skladu s odabranom visinom struje odabire automatske parametre. Specifično pulsiranje utječe na dvije taline koje osciliraju, dolazi do razbijanja površinske napetosti i naposljetku njihovog spajanja.
Olakšano pripajanje čak i kod manjih zazora
TAC funkciju ne treba koristiti isključivo za pripajanje. Ona se može vremenski definirati i automatski paliti prije svakog zavarivanja i tako olakšati početak.
TOČKASTO ZAVARIVANJE KOD PRIPAJANJA
Još jedna korisna funkcija koju TIG uređaj može imati je točkasto zavarivanje. Ovdje govorimo o točno vremenski definiranom zavarivanju sa 100% ponovljivošću svakog spoja. Prilikom zavarivanja većih komada može se pojaviti potreba i za većom količinom spojeva tzv. heftova. Svakako je bolje i lakše kasnije zavarivati ako su svi oni ujednačeni.
Točkasto zavarivanje
Kod tzv. šavnog zavarivanja uvodimo još jedan parametar s kojim se regulira vrijeme pauze između završetka prvog i početka drugog spoja. Na ovaj način možemo ubrzati kompletan proces pripajanja i povećati produktivnost.
Šavno zavarivanje
Preporučljivo je koristiti TAC funkciju kod točkastog i šavnog zavarivanja kako bi se osigurao siguran spoj kod kratkih zavara, dodatno smanjio unos topline te izbjegle neželjene deformacije.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.