Cjelodnevno zavarivanje može biti vrlo iscrpljujuće za tijelo zavarivača. Oči se brzo umaraju zbog promjene uvjeta osvjetljenja i visoke razine UV zračenja, a dimovi od zavarivanja također mogu naštetiti plućima zavarivača. Postoji i opasnost i od osipa i opeklina koje mogu nastati zavarivanjem aluminija ako je dio tijela nezaštićen od zračenja.
Zaštita očiju
Zavarivač mora neprestano gledati u mjesto zavarivanja kako bi nadgledao proces. To izlaže oči ultraljubičastom i infracrvenom zračenju te vidljivim zrakama, koje su štetne za zdravlje ako su u visokim koncentracijama. Pouzdana zaštita očiju stoga je posebno važna, bilo klasičnim tamnim staklom u nadglavnoj masci ili potpuno automatiziranom kacigom za zavarivanje. Druga je opcija ovdje mnogo prikladnija, jer znači da zavarivač ne mora neprestano podizati masku s lica da bi vidio radni komad ili svoju neposrednu okolinu.
Kvalitetne Fronius maske za zavarivanje možete naći i u našoj ponudi, pogledajte ih ovdje.
Svima je poznat neugodan osjećaj gledanja direktno u sunce. Slično se događa s gledanjem u mjesto zavarivanja, ali u ovom je slučaju zračenje višestruko veće. Kratki kontakt očiju sa svijetlom električnog luka obično nije problem: to zasljepljuje oko, ali ne uzrokuje nikakvu štetu i brzo se oporavlja. Međutim, svatko tko neprestano ili dugo gleda u zavare u nastajanju, trajno će oštetiti oči – to se naziva “bljeskanjem”. Nije moguće precizno reći od kojeg trenutka će se taj efekt pojaviti niti koliko će trajati dok se oko ne oporavi od njega. U pravilu se simptomi smanjuju nakon 24 do 48 sati, a da ne dođe do dugoročnih naknadnih oštećenja.
Zavarivači često uspoređuju bolni osjećaj opekline od bljeska s pijeskom u oku: oboljeli su izuzetno osjetljivi na svjetlost i radije drže oči zatvorene. Antibakterijska mast obično je vrlo učinkovit način za ublažavanje boli. Također se preporučuje korištenje hladnih obloga za hlađenje oka.
Zaštita od štetnih dimova pri zavarivanju
Dim pri zavarivanju sadrži više od 40 različitih tvari. Oni su produkt nastao iz zavarivanja osnovnog i dodatnog materijala ili toplinskog izgaranja boja i premaza u neposrednoj blizini zavara. Mogu uzrokovati poteškoće s disanjem ili u težim slučajevima razne oblike kancerogenih bolesti.
Najčešće ozljede tijekom zavarivanja uključuju opekline uslijed prskanja ili troske. Uobičajena je iritacija na vratu i nadlaktici, zbog UV zračenja proizvedenog kod elektrolučnog zavarivanja.
Te ozljede obično nisu opasne, ali ih se također lako može izbjeći. Debele rukavice i vatrootporna odjeća s dugim rukavima dio su osnovne opreme svakog zavarivača. Međutim, osim opreme, važna je i pravilna uporaba: na primjer, jaknu uvijek treba zakopčati bez obzira koristili li se pregača ili ne, kako bi se prekrilo što više kože.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.